Archiwalna Strona Gminne Centrum Kultury w Cewicach - Zespól Maresci i Skrzaty z Cewic

Zespól Maresci i Skrzaty z Cewic

dodano: 2016-09-21 11:48:51

Chór Maresci nasz powstał 15.02.1989r. z członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Cewice.

Zespołowi szefuje Pani Regina Gańska. Towarzyszy im kapela muzyczna w której na akordeonie gra Pan Stefan Ulenberg oraz Jakub Chyliński. Zespół działa przy Gminnym Centrum Kultury pod patronatem Urzędu Gminy w Cewicach.

W 2007 roku zespół połączył się z dziecięco -młodzieżowym zespołem regionalnym "Skrzaty", którego kierownikiem jest Pani Katarzyna Cybula. Jest to zespół dziecięco - młodzieżowy z terenu Gminy Cewice W repertuarze zespołu Mareszki są , pieśni kaszubskie, proza i poezja kaszubska oraz inne pieśni ludowe. Natomiast dzieci i młodzież prezentują taniec regionalny połączony ze śpiewem.

"Maresci" i "Skrzaty" występują na uroczystościach gminnych, dożynkach, festynach w gminie, powiecie i województwie, Zjazdach Kaszubów, mszach św., wigiliach regionalnych, zlotach turystycznych, koncertach Wielkiej Orkiestrach Świątecznej Pomocy, promocjach książek o tematyce kaszubskiej, przeglądach zespołów artystycznych, Festiwalu Pieśni Regionalnej i Patriotycznej w Sierakowicach, Czarnym Weselu w Klukach, przeglądach wojewódzkich KGW i KR oraz gościnnie w Gminie Wierzchucino w przeglądzie zespołów kaszubskich.

Od kilku lat, corocznie promują Gminę Cewice i region kaszubski w różnych zakątkach naszego kraju jak również i za granicą. Ostatnimi laty, mieli okazję gościć w Zakopanem i okolice, Częstochowie, Krakowie, Wilnie, na Mazurach, na Ziemi Sandomierskiej, Kazimierzu Dolnym, Pradze i Wrocławiu. Są wielokrotnymi laureatami przeglądów pieśni i tańca regionalnego.

Zespoły są otwarte na państwa zaproszenia, z chęcią uświetnią każdą Państwa imprezę. Kontakt z nami za pośrednictwem Gminnego Centrum Kultury w Cewicach, tel./fax 59 86 11 490, e-mail: gck.cewice@wp.pl