• Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
  • Pic 8
  • Pic 9

Dziś jest czwartek 20 września 2018, imieniny: Filipiny i Eustachego

HARMONOGRAM ZAJĘĆ 2018/19

dodano: 2018-09-17 12:09:15

czytaj więcej »

KOMUNIKAT

dodano: 2018-09-07 14:49:51

W związku z dodatkowym dniem pracy dla pracowników Gminnego Centrum Kultury w Cewicach w niedzielę 02.09.2018r.(XVIII Dożynki Powiatowe), ustala się dzień wolny od pracy dnia 10.09.2018r. (poniedziałek).
Tego dnia Gminne Centrum Kultury w Cewicach będzie nieczynne.
Za utrudnienia przepraszamy.

czytaj więcej »

Dożynki Powiatowe - CEWICE 2018

dodano: 2018-09-04 13:24:52

Powiat lęborski dziękuje za plony

Tradycyjne dożynki powiatowe odbyły się w niedzielę (2.09) – tym razem w Gminie Cewice. Konkursom na dożynkowe wieńce towarzyszyła prezentacja gmin powiatu lęborskiego i występy artystyczne  - również gości z zaprzyjaźnionego powiatu brzeskiego.

O szacunku do pracy, do jej efektów, o solidarności społecznej i potrzebie dzielenia się sprawiedliwie tym, co rodzi ziemia, mówił podczas kazania proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Cewicach, odprawiając dożynkową mszę dziękczynną.
Kolorowy korowód dożynkowy, prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą ze Stężycy przeszedł z kościoła na stadion KS „Leśnik” Cewice. Tam starostowie dożynek: Justyna i Brunon Licowie, przekazali bochen chleba staroście lęborskiemu i wójtowi Cewic.
- W dniu powiatowego święta plonów z wdzięcznością chylę czoło przed wszystkimi, dzięki którym na naszych stołach nie brakuje codziennego chleba – mówiła inaugurując dożynki, Teresa Ossowska – Szara, Starosta Lęborski Sprawiedliwość i solidarność to słowa zyskujące kolejne znaczenia w roku niższego urodzaju spowodowanego suszą. – Ciesząc się ze zbiorów, musimy pamiętać o tych, którzy ucierpieli w związku z panującą suszą – mówił Jerzy Pernal, Wójt Gminy Cewice – Myślę, że uzasadnione są oczekiwania rolników doświadczonych klęską, by struktury państwa pomogły im w odtworzeniu możliwości produkcyjnych.
W gronie dożynkowych gości nie zabrakło wójtów pozostałych gmin powiatu: Dariusza Waleśkiewicza z Wicka, Ryszarda Wittke z Nowej Wsi Lęborskiej oraz Witolda Namyślaka, Burmistrza Miasta Lęborka. Parlamentarzystów reprezentował senator Kazimierz Kleina.
Tradycyjnym zwyczajem święta plonów jest od zawsze konkurs wieńców dożynkowych. Z roku na rok bogatsze, piękniejsze, coraz bardziej oryginalne, cieszą oko i finalizują symbolicznie okres zbiorów. Wyłaniając zwycięzców, jury oceniało: zgodność wieńca z wymogami konkursu, zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania, różnorodność użytych materiałów naturalnych oraz ogólne walory estetyczne, czyli np. kompozycję, dobór barw, czy architekturę bryły. W tym roku w konkursie najwyżej oceniony przez komisję został wieniec z sołectwa Łebunia. Nagrodę odebrała sołtys Anna Walkusz. Nagroda za drugie miejsce trafiła do sołtysów gminy Wicko Odebrała ją sołtys Janina Czuba. Na trzecim miejscu uplasował się wieniec sołectwa Cewice z sołtysem Michaliną Salaburą. Pięć innych sołectw otrzymało równorzędne wyróżnienia: sołectwo Bukowina (sołtys Wioletta Szymikowska), sołectwo Lubowidz (sołtys Kazimierz Korda), sołectwo Krępa Kaszubska (sołtys Aleksandra Majchrzak), sołectwo Lędziechowo (sołtys Krystyna Nowatkowska) i sołectwo Garczegorze (sołtys Zofia Giełażyn).
Od lat podczas dożynek wręczane są również nagrody i wyróżnienia w ramach konkursu „Żyjmy ładniej”. W XVIII edycji tej rywalizacji, odbywającej się pod patronatem Starosty Lęborskiego, najlepszymi okazali się: w kategorii posesji rolniczej: Ewa i Ryszard Biczyk z Karlikowa (gm. Nowa Wieś Lęborska), Justyna i Andrzej Cyman z Bukowiny (gm. Cewice) oraz Teresa i Stanisław Juchniewicz z Wilkowa Nowowiejskiego (gm. Nowa Wieś Lęb.). Jury przyznało również dwa wyróżnienia. W kategorii posesji nierolniczej, najwyższe miejsce na konkursowym podium przypadło Bożenie Kruszyńskiej z Wicka. Dwa równorzędne drugie miejsca zajęli Iwona i Wojciech Treder z Bukowiny oraz Kamila i Dariusz Neubauer z Cewic. Trzecie miejsce przypadło Kamili i Dariuszowi Gaffka z Mostów (gm. Nowa Wieś Lęb.). Niezwykle hojnie w tej kategorii, jury przyznało wyróżnienia, nagradzając aż 10 posesji. Wyróżnienia specjalne w kategorii „Inne” otrzymali: Lidia Gierczak z Nowęcina (gm. Wicko) i Jolanta Baranowska z tej samej miejscowości.Na chętnych czekały proszki Holi i dwuczęściowy festiwal kolorów. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły i chóry: Levino, Mareszki, Skrzaty, Chór Gminy Cewice, Rapsodia, Kwiaty Jesieni, Zespół Pieśni i Tańca Ziemie Lęborska, Fire of Night oraz duet ANW (Aleksandra Wolańska, Natalia Waleśkiewicz). Niewątpliwą atrakcją był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Iwkowianie” z partnerskiego powiatu brzeskiego. Zespół znany jest w kraju i zagranicą, poprzez uczestnictwo w licznych konkursach i przeglądach. Prezentację tradycji kulturalnych regionu małopolski poprzedził występ Iwony Juchniewicz, pracownika Referatu Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Lęborku. Iwona wróciła do śpiewania scenicznego po 17-letniej przerwie, natychmiast niemal zjednując sobie serca publiczności. Niesamowitą sprawność fizyczną zaprezentowali akrobaci z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku. MDK wystawił również, jak zwykle zresztą, silną reprezentację wokalistów i tancerzy.

Poza tym, podczas trwania dożynek rozegrano turniej "Karcianej Baśki".

Zwycięzcami zostali:

1. Salabura Adam Cewice

2. Gosz Tadeusz Czarnówko

3. Gosz Bernard Zielony Dwór

4. Kamiński Józef Cewice

5. Michniewicz Józef Lębork

6. Puzdrowski Edmund Cewice.


W namiotach prezentacyjnych poszczególnych gmin można było skosztować np. chleba ze smalcem i ogórkiem, kanapek z łososiem, zupę dyniową i wiele innych przepysznych rzeczy. Na każdego chętnego czekała też miska strażackiej grochówki.
W charakterze gwiazdy wieczoru wystąpił zespół „Mitra”, a całość imprezy zakończyła się późną nocą zabawą dożynkową przy dźwiękach zespołu „Pryzmat”.

czytaj więcej »

Kalendarz imprez